Ślub Cywilny w Krakowie

Planowanie
Od młodej pary, zależy to, w którym urzędzie odbędzie się ceremonia. Niestety w tym względzie podobnie jest jak z salami weselnymi, można spotkać się z brakiem wolnych terminów. Warto więc, stosunkowo wcześniej, zarezerwować sobie wybrany dzień i godzinę. Biorąc pod uwagę obostrzenia prawne do Urzędu Stanu cywilnego przyszła młoda para musi zgłosić się najpóźniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością. Jeśli jednak w grę wchodzą jakieś niespotykane okoliczności, w USC (Urząd Stanu Cywilnego) można złożyć specjalne podanie z uzasadnieniem wcześniejszego terminu ślubu, które opiniowane jest w dniu złożenia.
Świadkowie
Świadkami mogą zostać dwie osoby dowolnej płci, mające ukończone 18 lat. Wystarczy, że zgłoszą się do USC ok. 30-15 minut przed godziną zawarcia związku małżeńskiego.
Wizyta w Urzędzie
Podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba wypełnić specjalny dokument zapewniający o braku jakichkolwiek przeszkód w zawarciu związku małżeńskiego. Trzeba również oświadczyć, jakie nazwiska po ślubie zamierzają nosić małżonkowie oraz ewentualne potomstwo. A także uiścić opłatę skarbową w wysokości 84 zł. W Krakowie największym zaufaniem cieszy się USC przy ulicy Lubelskiej 27.
Formalności
Chcąc zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego należy mieć przy sobie, w zależności czy będzie to pierwsze małżeństwo, następujące dokumenty:
Panna/Kawaler
- dowód osobisty,
Rozwódka/Rozwiedziony
- dowód osobisty,
- skrócony odpis aktu urodzenia wydane przez USC właściwy dla miejsca urodzenia (nie dotyczy osób, których akty urodzenia zostały sporządzone w miejscowym USC),
- zgłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego,
- pisemne zapewnienie braku jakichkolwiek przeszkód w zawarciu małżeństwa,
- skrócony odpis aktu małżeństwa, z konieczną adnotacją o rozwodzie
Wdowa/Wdowiec
- dowód osobisty,
- skrócony odpis aktu urodzenia wydane przez USC właściwy dla miejsca urodzenia (nie dotyczy osób, których akty urodzenia zostały sporządzone w miejscowym USC),
- zgłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego,
- pisemne zapewnienie o braku jakichkolwiek przeszkód w zawarciu małżeństwa,
- skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka
Obcokrajowiec
- paszport, przetłumaczony na język polski,
- akt urodzenia,
- zaświadczenia o prawnej zdolności do zawarcia związku małżeńskiego,
Ceremonia
Sam ślub trwa średnio 15 minut. Składa się z przemowy urzędnika, złożeniu przysięgi i włożeniu obrączek ślubnych.
Jeśli masz jakieś pytanie odnośnie ślubu cywilnego, wyślij maila do USC