zamknij

Jaka książka na prezent ślubny? – Taka która łączy.

Ksiazki
Narzeczeni coraz częście rezygnują z drogich kwiatowych upominków na rzecz trwałej pamiątki, do której można wracać przez całe życie – książki. Zwłaszcza w Krakowie, mieście o tak dużym procencie studentów i ludzi wykształconych zwyczaj ten jest coraz popularniejszy. Jeśli nie jesteś pewien jaką książkę podarować z okazji ślubu – chętnie przeprowadzimy Cię przez ten literacki labirynt.

Na wstępie warto zastanowić się czy Młoda Para należy do jakiegoś konkretnego typu ludzi np. są romantykami, krytycznymi racjonalistami, pracoholikami czy może mają jakąś konkretną wspólną pasję np. sport, podróże, kino, malarstwo. Najlepszym prezentem ślubnym byłaby oczywiście książka łącząca parę i dotycząca ich wspólnych zainteresowań. Jeśli jednak nie znamy narzeczonych na tyle by stwierdzić, co wzbudza ich podziw i miłość, trzeba zdecydować się na konkretny typ książki.

Ciekawa proza napisana wspaniałym językiem

Poniższe książki przeznaczone są dla odbiorcy wyrobionego, lubiącego czytać naprawdę dobrą literaturę. Głównym z twórców, którego pragnę przywołać jest uhonorowany nagrodą Nobla - Gabriel G. Márquez:

Miłość w czasach zarazy powieść o uczuciu, które trwa niezmiennie przez całe życie głównego bohatera i odnajduje spełnienie dopiero na jego końcu. Sto lat samotności prezentuje losy rodziny Buendiów na przestrzeni kilku pokoleń. To niezwykła magiczna opowieść o miłości, małżeństwie, rodzinie i jej wzajemnych relacjach napisana przepięknym językiem.

Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakow będzie nie lada gratką dla miłośników literatury. Jednym z głównych wątków powieści Bułhakowa jest niezwykle silna miłość pisarza do poznanej na ulicy dziewczyny. Książka porusza również problem rozumienia istoty zła.

Gra w Klasy Julio Cortazara to książka dla odbiorcy o zacięciu filozoficznym. Jeśli wiemy, że filozoficzne rozważania nie są obce Młodej Parze książka ta będzie idealnym prezentem, ponieważ łączy w sobie zarówno przepiękne, poetycznie opisane uczucie miłości głównego bohatera do chaotycznej kobiety o imieniu Maga oraz rozważania filozoficzne dotyczące otaczającego świata realnego i świata idei.

Książki dobre na prezent ślubny dla każdego

Tutaj zaprezentuję tytuły znane prawie wszystkim. Są to książki napisane czytelnym jasnym językiem, słowem dla każdego. Tytułów tych w zasadzie nie trzeba omawiać, dostępne są w każdej krakowskiej księgarni. Jedynym minusem przy zakupie wymienionych poniżej powieści jest duże prawdopodobieństwo, że Młoda Para książki te już poznała.

Paulo Coelho – przy wyborze książek tego autora radziłabym zdecydować się na alegoryczną opowieść o szczęściu Alchemik lub o niedocenianych urokach życia Weronika postanawia umrzeć.

Jeśli jesteśmy pewni, że młodzi powyższe książki przeczytali i sprawiły na nich duże wrażenie, warto zdecydować się na powieści Erica-Emmanuela Schmitta: Pan Ibrahim i kwiaty Koranu utrzymaną w podobnym tonie jak Alchemik, lub wzruszającą opowieść o miłości do życia Oskar i pani Róża.

Kolejnym z autorów o pisarstwie dostępnym wszystkim jest William Wharton i jego Spóźnieni kochankowie. Również Ptasiek jest opowieścią niezwykle wciągającą zarówno dla niej jak i dla niego.

Książki dla romantycznych dusz – poezja

Oczywiście w tym akapicie nie może zabraknąć podstawowego dramatu miłosnego mianowicie Romea i Julii W. Szekspira. Najpopularniejszą liryką miłosną w wykonaniu polskich poetów, a właściwie poetek są tomiki Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej np. Kwiatem Być oraz Haliny Poświatowskiej. Problem z poezją jest najczęściej taki, że książki te raczej trafiają w gusta kobiet.

Jeśli pokusilibyśmy się sprezentować lirykę trudniejszą, obejmująca głębsze rozważania i tematy, wybór jest naprawdę ogromny. Pięknie wydane tomiki Czesława Miłosza To czy Druga przestrzeń zadowolą odbiorców w każdym wieku i cieszyć będą przez szereg lat trwania małżeństwa.
Tomiki poetyckie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to wprost idealny prezent ślubny dla par zamieszkujących Kraków. Poeta bowiem pokazuje nam magiczno-romantyczną aurę miasta oraz uroki miłości i pożądania.

Prezenty ślubne dla par wesołych i szalonych, lub zbyt poważnych

Jeśli wiemy, że Para Młoda uwielbia się śmiać, lub wręcz przeciwnie brakuje im uśmiechu w codziennym życiu, warto im taką radość sprezentować. Książką w zabawny sposób opisującą kobietę i mężczyznę ich przywary i naturę są Pamiętniki Adama i Ewy Marka Twaina. To zabawna opowieść o spostrzeżeniach pierwszych ludzi, którym Bóg nakazał iść razem przez życie. Książka pełna dowcipu i humoru poruszy nawet największego ponuraka.

Kolejną z książek dostępną dla ludzi w każdym wieku i cieszącą z pokolenia na pokolenie są Przygody Mikołajka. Dzieło duetu Gościnny&Sempe śmieszy momentami do łez, a utrzymane jest w ciepłej konwencji opowieści ze świata małych i dużych czynionych przez kilkuletniego sceptycznego chłopca. Ta książka będzie 100% strzałem w dziesiątkę, cieszącym nie tylko samą Młoda Parę, ale również ich przyszłe potomstwo.

Innym prezentem, który cieszyć będzie pary lubiące razem spędzać czas są Baśnie z tysiąca i jednej nocy osnute na starych opowieściach i legendach arabsko-indyjskich. Jeśli Narzeczeni lubią czytać warto by robili to wspólnie i skupiali się na niezwykłych, często pikantnych historiach.

Nietypowy prezent ślubny – książki erotyczne

Jeśli parę znamy od dawna lub na tyle, że prezent taki wydaje się fajny i zaskakujących czemu nie pokusić się o rozgrzanie ich intymności pięknie wydanym albumem Kamasutry. Oczywiście ten prezent może być ofiarowany jedynie bliskim nam ludziom, lub osobom otwartym i ciekawym świata.

Inną książką pobudzającą zarówno do śmiechu, jak i wzajemnej bliskości jest utwór Manueli Gretkowskiej Namiętnik. Książka jest napisana ciekawym językiem, wprost nie można się od niej oderwać. Również historia związku w niej opowiedziana jest niezwykle malownicza, zabawna i intymna.

Jeśli nasi Młodzi są ludźmi oczytanymi, a chcielibyśmy podarować im coś pikantnego, orientalnego i pięknego, o ciekawej fabule Kwiaty śliwy w złotym wazonie są najlepszym rozwiązaniem. To pierwsza chińska realistyczna powieść obyczajowa, o fabule nie stroniącej od intymnych opisów i niezwykle wciągających rodzinnych historii.

Przydatne książkowe prezenty ślubne – czyli co każda para w domu powinna mieć

No i na zakończenie małżeński niezbędnik oraz prezenty praktyczne. Książkami, które w każdym domu zajmują ważne, z różnych przyczyn, miejsce jest oczywiście Biblia i Książka kucharska – słowem coś dla ducha i coś dla ciała.

Innymi dość popularnymi prezentami i nie będę dywagowała czy rzeczywiście ciekawymi, są wszelkie poradniki małżeńskie mówiące o miłości i pouczające jak należy wobec siebie postępować. Jedno jest pewne – mężczyzna tego nie ruszy! Książkami o podobnej tematyce, jednakże zmienionej formie są sławne w swoim czasie wydania określające mężczyzn Marsjanami, kobiety natomiast przybyszkami z Wenus. Jeśli uważamy, że książki te są odpowiednie – kupujmy, każdy ma przecież inny gust.

Wybranie kilku pozycji z milionów dostępnych utworów nie jest rzeczą ani łatwą, ani przyjemną, zwłaszcza jeśli nie znamy dobrze Młodej Pary. Powyższe tytuły to jedynie pobieżny przegląd, mający na celu ułatwić decyzję dotyczącą prezentu i jego personalizacji dla Tej właśnie Młodej Pary. Najbardziej cieszą prezenty, które będą łączyć małżeństwo, dlatego jeśli znamy ich wspólne zamiłowania lub sposoby spędzania czasu wolnego warto postawić na tę kartę i kupić odpowiedniego rodzaju książkę.