zamknij

Harmonogram przyjęcia weselnego

Wesele
Przyjęcie weselne to impresja smaków, tańców i zabaw, jednakże by wszystko było tak jak sobie wymarzyliście i nic nie zakłóciło weselnej idylli najlepiej stworzyć szczegółowy plan.

Wbrew obiegowej opinii mówiącej, że „wszystko się jakoś ułoży”, nie należy zdawać się na przypadek i rozpisać sobie najważniejsze punkty wesela. Nie należy się ogromem przygotowań zbytnio przejmować, mimo iż nie korzystacie z pomocy doświadczonych konsultantów ślubnych, wcale nie zostajecie sami z organizacją całego wesela. Otacza Was całkiem spora ilość doświadczonych osób, które z radością coś doradzą.

Transport

Restauracje weselne niejednokrotnie znajdują się w sporej ilości od kościoła. Należy więc pomyśleć o transporcie, zwłaszcza jeśli liczba zaproszonych gości jest znaczna. Najczęściej Młoda Para wynajmuje autokar, bus lub, modny ostatnio, miejski autobus, mający zadanie bezpiecznie dowieźć wszystkich gości wprost pod salę weselną. Warto również pomyśleć o znalezieniu osoby, która będzie odpowiedzialna za rozwożenie weselników po przyjęciu. Zagadnienie transportu dotyczy również przejazdu Pary Młodej. Szukając czegoś wyjątkowego dla siebie warto wybrać się na targi ślubne, gdzie będzie można przetestować najróżniejsze środki lokomocji lub popytać znajomych o jakieś ciekawe staroświeckie pojazdy, które chętnie nam na ten dzień użyczą. Po wybraniu pojazdu pozostaje kwestia jego ustrojenia. Tu musimy gustownie połączyć obiekt z ozdobami by uniknąć kiczu. Starsze, popularne w Polsce modele samochodów typu duży fiat, trabant czy syrenka wystarczy ozdobić stylowymi puszkami ewentualnie pary mające duże poczucie humoru, mogą skusić się na charakterystyczne ślubne lalki z epoki PRL-u. Zupełnie inny rodzaj ozdób będzie brany pod uwagę przy autach nowoczesny, czy olbrzymich limuzynach. Tu do dyspozycji mamy ozdoby z gustownych kwiatów, zabawne tablice rejestracyjne, rzadziej balony.

Powitanie

Powitanie Młodej Pary przez rodziców lub obsługę restauracji to kolejny ważny punkt wesela. Jeśli mają to być rodzice, koniecznie trzeba ich uprzedzić, by troszkę wcześniej dotarli na miejsce i zaopatrzeni zostali w symboliczny chleb i sól. Po powitaniu czas na pierwszy weselny toast wraz z wszystkimi gośćmi. Toast może odbyć się zarówno przed budynkiem weselnym, jak i na sali weselnej. Pan Młody może przenieść Żonę przez próg.

Pierwszy taniec

Tradycja każe by Para Młoda tańczyła walca. Moda natomiast, aby wybrała sobie jakiś szalony układ rodem z „Dirty Dancing” i zszokowała zebraną publiczność. Możecie zrealizować każdy pomysł jaki tylko przyjdzie Wam do głowy, a zespół weselny chętnie Wam w tym pomoże. Nie idźcie na łatwiznę, im więcej włożycie w to serca tym większe będzie Wasze zadowolenie i radość podczas oglądania filmu weselnego.

Posiłki

W rozplanowaniu weselnych specjałów pomoże menadżer restauracji, z którym ułożycie szczegółowe menu oraz godziny wydawania dań. Tu należy zadbać o odpowiednie odstępy między specjałami, satysfakcjonujące nas ozdoby stołów typu kwiaty, świece, serwety, oraz dobrze dobraną zimną płytę wraz z owocami i słodyczami.

Toasty

Ważnym elementem przyjęcia weselnego są toasty. Niektóre Pary Młode zdają się na inwencję rodziny i biesiadników, inne natomiast skrupulatnie wyznaczają osoby odpowiedzialne za ten element uroczystości.

Podziękowania i filmy

Podziękowania dla rodziców to element uroczystości, który trzeba dużo wcześniej przygotować. Jeśli chcemy podarować najbliższym piękne upominki, trzeba je wcześniej zamówić lub zakupić. Modne ostatnio fotoksiążki lub filmy z podziękowaniami to już większa inwestycja czasowa, ale i zdecydowanie większe uśmiechy na twarzach najbliższych. Młode Pary często dużo wcześniej uczą się zgrabnego tekstu podziękowania wygłaszanego na weselu przez mikrofon, inne spontanicznie dobierają płynące z serca słowa, jeszcze inne cichutko szepczą wprost do uszu swoich rodziców. Podziękowania powinny odbyć się przed północą.

Tort

Tort to kolejny ważny element weselnego przyjęcia. Najczęściej serwowany ok. 22:00-23:00 godziny traktowany jest jako kolejne danie weselne. Oprócz wyboru kształtu i smaków tortu, narzeczeni nie powinni zapominać o efektownych sztucznych ogniach, pięknie prezentujących się na weselnych zdjęciach i filmach.

Fajerwerki, lampiony, balony, wybuchy

To modne ostatnio urozmaicenia weselnego przyjęcia. Tu również Młoda Para podejmuje decyzję o zakupie, zamówieniu danych gadżetów i odpowiednio do ich rodzaju, wyznaczyć odpowiednią godzinę do realizacji pokazu.

Zabawy i oczepiny

Zabawy warto wcześniej omówić z zespołem weselnym, by uniknąć postawienie się w niezręcznej sytuacji, gdy jesteśmy zmuszani do robienia czegoś co zupełnie kłóci się z wizją naszego eleganckiego przyjęcia. Oczywiście nie namawiamy do rezygnacji z zabaw, ponieważ są to zdecydowanie najzabawniejsze chwile wesela, trzeba jednak przyjrzeć się im bliżej. Tradycyjne oczepiny o północy, mogą również być realizowane na różne sposoby i tu radzimy skonsultować się z zespołem.

Opisane powyżej elementy przyjęcia weselnego to zaledwie zarys, który może być na różne sposoby wzbogacany i zmieniany przez Młodą Parę. Najważniejsze jest byście nie rezygnowali z niczego co wydaje się Wam ważne. To ma być Wasz dzień, więc nie bójcie się mówić o swoich pomysłach obsłudze sali, dyskutować o muzyce z zespołem weselnym, czy prosić fotografa o dodatkowe zdjęcia z wybranymi gośćmi lub w czekającym na Was małżeńskim apartamencie.Autorem artykułu jest portal branży ślubno-weselnej Ślub Na Głowie