zamknij

Jak dobrać, mierzyć i kupić garnitur ślubny? Wszystko co oporni Panowie wiedzieć powinni.

Garnitury-krakowie
Z zakupem garnituru ślubnego trzeba poczekać. „Na co?” – zapyta zapewne każdy z Panów - oczywiście na dokonanie zakupu sukni ślubnej przez naszą wybrankę. Tu bardzo ważne jest wzajemne oddziaływanie oraz dopasowanie. Gdy suknia jest już zamówiona przychodzi czas na zakup garnituru.

Giovanni Boldini-Portret hrabiego Roberta de Montesquiou




Dobranie garnituru ślubnego to wbrew przypuszczeniom niełatwa sprawa. Po pierwsze wybór odpowiedniego fasonu i koloru, następnie odszukanie dobrego materiału oraz egzemplarza znakomicie układającego się na naszej sylwetce i w końcu rozsądny zakup, przy którym ignorujemy zapewnienia młodziutkich sprzedawczyń o idealności wszystkich mierzonych garniturów. Zacznijmy więc od początku.

Jaki krój garnituru ślubnego mam wybrać?

Krój garnituru w pewnym stopniu uzależniony jest od kroju sukni ślubnej. Do krótkiej, sexownej sukienki nie będzie pasował frak, natomiast modny błyszczący przylegający garnitur nie nadaje się do wielkiej, balowej sukni. Najczęściej spotykane kroje męskich strojów ślubnych, które można dostać niemalże w każdym krakowskim salonie to:

Garnitur – tutaj wybór jest naprawdę duży. Poczynając od marynarek jedno i dwurzędowych, dopełnionych kamizelką z musznikiem, lub jedynie krawatem, rzadziej muszką. Poprzez marynarki wysoko lub nisko zapinane, z dwoma lub trzema guzikami, rozcięte z tyłu zwyczajnie (pojedyncze rozcięcie na dole marynarki), w stylu angielskim (podwójne rozcięcie coś na kształt mini fraka - ostatnio bardzo modne) lub bez rozcięcia.

Garnitur pasuje do każdego fasonu sukni ślubnej. Najelegantsze są garnitury w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym. Jeśli suknia posiada lekki połyski, lub ozdobne błyszczące elementy, można zdecydować się na lekko połyskliwy garnitur, który tymbardziej wyróżni Pana Młodego z tłumu podobnie mu ubranych mężczyzn.

Frak – jeden z najbardziej eleganckich strojów wieczorowych, zakładany dziś jedynie na ślub lub ceremonie rozdania nagród Nobla (tudzież podobne bardzo eleganckie przyjęcia). Cechą charakteryzującą fraki są niezwykle długie poły z klapami pokrytymi atłasem, spodniami pozbawionymi mankietów z dwoma bocznymi lampasami. Strój uzupełnia biała sztywna koszula z zagiętymi różkami kołnierzyka oraz biała kamizelka.

Smoking – strój niezwykle elegancki, ze względu na swoją szykowność umiejscawiany pomiędzy garniturem a frakiem. Najczęściej jest to biała lub czarna marynarka z gładkimi klapami, koniecznie czarne spodnie (również jeśli marynarka jest biała), ozdobny atłasowy pas, a także kolorystycznie dobrana muszka.

Frak i smoking jako najszykowniejsze z męskich strojów ślubnych idealnie pasują do eleganckich, długich sukni. Oba stroje maja w sobie wiele z arystokratyczne wdzięku, wyróżniają Pana Młodego z grona ubranych jedynie w garnitury gości i dodają przyjęciu smaku. Jeśli organizujemy proste przyjęcie w zwykłym domu weselnym, czy remizie, uwzględniamy folkowe zabawy, suknia panny młodej jest krótszą lub bardzo zwiewną - warto zdecydować się na zwykły elegancki garnitur, tak aby uniknąć kiczu i przesady.

Szczupli i wysocy mężczyźni powinni wybrać strój dodający im masywności, najlepiej posiadający trochę szersze ramiona i luźniejsze spodnie. Brzuszek najlepiej ukryć pod nieco szerszą prostą, jednorzędowa marynarką i prostymi spodniami, rezygnując z kamizelek.

Jaki kolor powinien mieć garnitur ślubny?

Kolor garnituru tak samo jak krój powinien być ładnie zgrany z kolorem sukni ślubnej. Czarny i ciemnogranatowy to najbardziej eleganckie kolory garniturów idealnie pasujące do białej lub kremowej sukni ślubnej. Także kolor ciemnoszary bardzo dobrze współgra z tymi kolorami sukni. Jednak niektórzy Panowie zdecydowanie lepiej czują się w jaśniejszych kolorach garniturów. Tutaj już należy być ostrożnym. Lato jest wszak idealną porą do noszenia jasnych garniturów jednak kolorystycznie powinny być one utrzymane w tym samym tonie co suknia ślubna. Zimny szary kolor nie pasuje do sukien w odcieniu ecru, dobrze komponuje się z zimną, nieskazitelną bielą (wszelkie śmietanki i złamania odpadają), to samo dotyczy garniturów w ciepłych odcieniach beżu czy brązu. Tutaj idealne są suknie ecru i śmietankowe, słowem wszystkie utrzymane w lekko ciepłej tonacji. Tymi samymi zasadami należy kierować się przy doborze koloru i faktury kamizelki. Jeśli suknia jest bardzo mocno wyszywana, lub garnitur posiada jakąś delikatną fakturę typu modne ostatnio prążki, kamizelka nie powinna mieć zbyt intensywnych wzorów, tak aby nie zaczęły się one gryźć ze sobą.

Jak mierzyć garnitur ślubny?

Po pierwsze w żadnym razie nie należy decydować się na garnitur odnaleziony już w pierwszym sklepie do którego weszliśmy. Chociażby śliczna sprzedawczyni wprost zjadała nas wzrokiem i pod niebiosa wychwalała nasz wygląd nie dajmy się zwieść, i tu jak się mówi „diabeł tkwi w szczegółach”. Idąc mierzyć garnitur ślubny warto wziąć z sobą lub ubrać na siebie białą koszulę tak byśmy mogli wyobrazić sobie jak będziemy wyglądać w Tym dniu oraz obejrzeć dokładnie jak układa się marynarka !!! Ważne jest eleganckie obuwie, które tez powinniśmy wziąć z sobą do mierzenia garniturów !!! Zaczynając od marynarki jej dół powinien sięgać za „pupę”, natomiast rękawy nawet przy mocno wyciągniętych do przodu rękach powinny sięgać do nadgarstków. Rękawy nie powinny być też za długie, tak by wystawał z nich przynajmniej centymetr mankietów koszuli przy opuszczonych swobodnie rękach.

Absolutnie nie można wybierać marynarek samemu, ponieważ źle skrojoną lub dobraną marynarkę poznamy po marszczeniach na plecach. Jeśli przy swobodnie wyprostowanych łopatkach, materiał zwija się lub wybrzusza należy przymierzyć inny rozmiar lub krój. Natomiast jeśli marynarka w górnej parti pleców wygląda bardzo dobrze a materiał zwija się luźno ku dołowi, świadczy to jasno, że jest na dole zbyt luźna i należy ją wyprofilować (to samo dotyczy koszul, obie te poprawki bez dodatkowych opłat wykonują krawcowe zatrudnione w salonie). Źle skrojone marynarki cechują również dziwne uwypuklenia znajdujące się u góry rękawów, tuż poniżej szwów. W tym wypadku absolutnie nie należy słuchać sprzedawczyń zapewniających nas, że tak już jest przy garniturach tego typu, ponieważ tak absolutnie nie jest a świadczy to jedynie o tym, że ten garnitur nam nie pasuje. Sprawa ze spodniami wydaje się prostsza. Spodnie dobrze dopasowane powinny sięgać nam do połowy obcasa, ładnie prezentować się zarówno z marynarka, jak i bez niej. Kamizelka natomiast powinna sięgać z boku do pasa spodni. Warto mocno w ręku zmiąć materiał spodni by przekonać się jak bardzo ulegnie pomięciu w czasie wszelkiego rodzaju transportów transportów i samego ślubu. Goście przez cała ceremonie przyglądać się będą naszemu tyłowi, dlatego tak ważne jest by zarówno garnitur jak i spodnie nie były pomięte czy niechlujnie pomarszczone.

Jak kupić garnitur?

1. Garnitur ślubny należy nabyć najpóźniej miesiąc przed ceremonią ślubu by był czas na ewentualne dopasowanie.

2. Przy kupnie garnituru ślubnego nie należy kierować się zachwytem i dobrymi słowami sprzedawczyni. Brzmi to bardzo nieprzyjemnie, jednak ich celem jest sprzedać a naszym wyglądać olśniewająco.

3. Na zakupy nie można wybrać się samemu, najlepiej wziąć mamę, narzeczoną, kogoś kto umie krytycznie spojrzeć na nasz boski wygląd ?

4. Idąc na zakupy koniecznie trzeba mieć koszulę, by móc stwierdzić jak wyglądamy w całym rynsztunku.

5. Nie należy kupować w pierwszym sklepie do jakiego się wejdzie bo za rogiem może być ten sam garnitur dużo tańszy lub podobny lepiej uszyty.

To tyle, miłego buszowania po sklepach!!!